مسایل مربوط به قبل از ورود به استرالیا

2- مسایل مربوط به قبل از ورود به استرالیا

شایان ذکر است، اگرچه مواردی که در ذیل به آنها اشاره شده با تأکید بر روی شهر سیدنی می­باشد، مطالب آن تا حد بسیار زیادی به سایر شهرهای استرالیا قابل تعمیم است.

اولین سؤال رایجی که به ذهن دانشجویان قبل از ورود به استرالیا می­رسد، این است که چه نوع ارزی با خود به همراه بیاورند. بهترین و به صرفه­ترین گزینه، تبدیل کردن دلار امریکا یا یورو به دلار استرالیا در ایران است. البته این امکان نیز وجود دارد که ارزهای خود را در کشور استرالیا تبدیل کنید که کمتر مقرون به صرفه است.

2-1 چگونه وسایل مورد نیاز خود را به همراه بیاوریم؟

به طور کلی سه روش برای آوردن وسایل وجود دارد:

· آوردن وسایل به همراه خود در پرواز

اکثر شرکتهای هواپیمایی در حال حاضر اجازه می­دهند که هر مسافر حداکثر 30 کیلوگرم وسیله همراه داشته باشد. علاوه بر این، هر فرد می­تواند یک چمدان کوچک (کابین بار) با سایز متعارف که در بلیط به آن اشاره شده است، با وزن تقریبی 7 کیلوگرم به داخل هواپیما ببرد. از آنجا که معمولاً این چمدان توزین نمی­شود، توصیه می­گردد که وسایل کم حجم و سنگین را داخل کابین بار گذاشته و به هواپیما ببرید.

سعی کنید اضافه بار نداشته باشید، زیرا پرداخت هزینه آن مقرون به صرفه نیست.

· ارسال از طریق پست

شما می­تونید هر زمانی نسبت به پست کردن وسایل خود به کشور استرالیا اقدام کنید و در آنجا درب محل سکونت یا نزدیکترین اداره پست به محل سکونت خود دریافت نمایید. هر بسته پستی بهتر است شامل کارتنهای 10 کیلوگرمی باشد. کارتن­ها با ابعاد مختلف در اداره پست نیز به فروش می­رسد. در این روش هیچ محدودیتی از لحاظ وزنی در ارسال وسایل ندارید.


در سال 1389 هزینه پستی هر کیلوگرم بار از ایران به کشور استرالیا حدود 20 هزار تومان بوده است.

در هنگام پست بار به نکات ذیل دقت فرمایید:

- مایعات، محصولات غذایی تازه و تر، مواد گیاهی غیر مجاز، محصولات حیوانی از هر رقم، آجیل خام (بو نداده)، عسل، زعفران در مقدار زیاد پست نکنید. همراه داشتن سبزی خشک در حد متعارف مانعی ندارد.

- بر روی کارتن حاوی اجناس، برچسب اعلان بار[19] بچسبانید؛ یعنی مشخص کنید که دقیقاً چه چیزهایی در بسته ارسالی قرار داده­اید.

- وسایل خود را داخل کارتنهای میوه (موزی)، گوشت، جعبه­های تخم مرغ، بسته­های چوبی و ... نگذارید. ممکن است اجازه ورود این کارتنها طبق قوانین استرالیا داده نشود.

توصیه می­گردد از کارتن های مخصوص اداره پست به لحاظ استحکام استفاده کنید.

- برای محافظت از وسایل شکستنی، از گیاهان خشک و یا پوشال استفاده نکنید. به جای آن روزنامه یا فوم بکار ببرید.

- اگر وسایل دست دوم پست می­کنید مانند کفشی که نو نباشد و ...، آنها را کاملاً تمیز کنید که ذرات خاک به آنها نباشد.

- از نکات فوق­الذکر خانواده و آشنایان خود را نیز آگاه کنید تا چنانچه در آینده قصد ارسال وسیله­ای داشتند، این موارد را رعایت کنند.· فریت بار

 فریت کردن به معنای فرستادن بار با هواپیما، کشتی و یا قطار باربری از مکانی به مکان دیگر است. معمولاً کسانی از این شیوه استفاده می­کنند که قصد انتقال زندگی خود از کشوری به کشور دیگر دارند. فریت کردن از لحاظ مالی بسیار مقرون به صرفه­تر از سایر شیوه­ها می­باشد. از لحاظ قانونی، شما زمانی می­توانید اقدام به فریت کنید که بلیط پرواز به کشور مقصد را دریافت نموده باشید. اینکه شما با چه پروازی به استرالیا پرواز می­کنید، اهمیت ندارد؛ شما با هر شرکت هواپیمایی می­توانید وسایل خود را فریت کنید. با توجه به قوانین قسمت فریت بار، بایستی بار خود را یک هفته تا 3 روز پیش از تاریخ بلیط به قسمت فریت بار فرودگاه بین­المللی امام خمینی حضوراً تحویل دهید و تشریفات قانونی آن را پشت سر گذارید. شایان ذکر است در اوقاتی که تراکم بارهای فریتی زیاد نباشد، حتی روز قبل از پرواز نیز این امر امکانپذیر است.

توجه کنید که وسایل در کارتنهای محکم بسته­بندی شده باشند. توصیه می­شود وزن هرکارتن­ با وسایل داخل آن، 20 الی 25 کیلوگرم باشد تا نسبت وزن و حجم آن رعایت و هزینه شما متعادل­تر گردد.

هرچه وزن بار ارسالی بیشتر باشد، هزینه به ازاء هر کیلوگرم کمتر می­شود. به طور مثال، در اوایل سال 1389، هزینه فریت بار به شرح ذیل بود:
- کمتر از 45 کیلوگرم، حدود 4 دلار

- 45 تا 100 کیلوگرم،حدود 3 دلار

- 100 کیلوگرم به بالا، 4/2 دلاربرخی اوقات هزینه فریت بین شرکتهای هواپیمایی مختلف متفاوت است. می­توانید اطلاعات بیشتر را با تماس با بخش فریت بار فرودگاه امام خمینی کسب کنید.

در نظر داشته باشید که وسایل مجاز به همراه داشته باشید، چون بارهای شما سه مرتبه بازرسی می­شوند:

- فرودگاه بین­ المللی امام خمینی

جهت جلوگیری از خروج صنایع دستی، فرش دستباف و مواد مخدر.

- کشوری که ترانزیت بار در آن صورت می­گیرد.

- فرودگاه بین­ المللی سیدنی

مدت زمان رسیدن بار از تهران به سیدنی کمتر از 7 روز است؛ لذا بارها چند روز پس از ورود شما، به سیدنی خواهد رسید. فرودگاه سیدنی برای اطلاع­رسانی به صاحب بار، نامه­ای به محل سکونت شما ارسال می­دارد مبنی بر اینکه 7 الی 10 روز فرصت دارید تا وسایل خود را از فرودگاه تحویل بگیرید. چنانچه دیرتر از این تاریخ مراجعه کنید، ناچار به پرداخت هزینه انبارداری هستید.

به علاوه حین تحویل، طبق قوانین استرالیا چنانچه بار شما بازرسی شود، بسته به مدت زمان بازرسی، حداقل حدود 60 دلار استرالیا اخذ می­شود. بنابراین حین تحویل بار از فرودگاه سیدنی، پول کافی به همراه داشته باشید.


2-2 چه چیزهایی را نمی توانیم با خود به استرالیا بیاوریم؟

دولت استرالیا رفتار سختگیرانه­ای نسبت به ورود برخی از کالاها به این کشور دارد. زمانی که در هواپیما هستید و قبل از ورود به کشور استرالیا، فرمی به نام فرم مسافران ورودی[21] به شما داده خواهد شد تا مشخص نمایید کدامیک از اقلامی که در این فرم مشخص شده است را به همراه دارید و شما با علامت زدن مواردی که به همراه دارید به آنها کمک خواهید کرد تا سریع تر وسایل شما بازرسی شود. وقتی وارد فرودگاه سیدنی می­شوید، علاوه بر جستجویی که توسط دستگاه ایکس­ری[22] و سگهای تعلیم دیده انجام می شود، دو گروه از مأمورین در کنار یکدیگر به جستجوی وسایل شما می­پردازند. مأمورین حفاظتی[23] به دنبال پیدا کردن اقلامی هستند که احتمال دارد با خود بیماری و یا آفت به کشور استرالیا بیاورند و مأمورین گمرک[24] به دنبال یافتن موارد غیرقانونی همچون موادمخدر و اسلحه می باشند.

توصیه می شود که مواردی که به همراه دارید را حتماً در فرم ذکر شده علامت بزنید، در غیر اینصورت در صورت آشکار شدن بیش از 220 دلار جریمه می­شوید.

ضمناً اگر مبلغ 10000 دلار استراليا يا بيشتر و يا معادل پول خارجي آن را به همراه داريد، بايد به فرودگاه مقصد اطلاع دهيد.

ورود اقلام زیر به کشور استرالیا ممنوع است، لذا توصیه می شود فهرست زیر را با دقت مطالعه فرمایید.

· محصولات لبنی و یا حاوی تخم مرغ

- محصولات لبنی (تازه یا پودر آن) از جمله شیر، پنیر و یا خامه های غیر لبنی

- پنیر، فقط در صورتی مجاز است که بسته بندی تجاری کشورهایی باشد که در آنجا بیماریهای دهان و پا وجود ندارند.

- غذاهای هواپیما که لبنیات دارند مثلاً شیر، ماست و یا ساندویچ­هایی که در آنها پنیر وجود دارد.

- تخم مرغ، پودر آن یا خشک شده آن، و یا محصولاتی که بیش از 10 درصد مواد تشکیل دهنده آن تخم مرغ باشد مثل سس مایونز.
 · محصولات حیوانی

- همه انواع گوشت­هایی که در قوطی کنسرو بشته بندی نشده باشند، چه تازه، خشک شده، یخ زده، پخته شده، دودی شده، نمکی شده و از هر نوع حیوانی که باشد.

تجربه دانشجویان نشان داده است که غذاهایی که بسته بندی آنها از جنس آلومینیومی و نازک هستند، مجاز نبوده ولی آنها که قوطی کنسروی فلزی دارند، مجاز می­باشند.

- سوسیس، کالباس، و برشهای گوشت.

- غذاهای هواپیما که در آنها گوشت به کار رفته باشد.

- ماهی یا سایر محصولات دریایی*.

- غذای حیوانات.

- اجزاء خام بدن حیوانات، به کار برده شده در صنایع دستی و ... مثل طبل.

 · بذر، دانه ها و آجیل

- حبوبات، ذرت، آجیلهای خام (آجیلهای بو داده شده یا نمکین مجاز هستند.) ،مخروط کاج، غذای پرندگان، بذرهای بسته بندی تجاری و یا مواد آرایشی که در آن بذر به کاررفته باشد.

 · میوه و سبزیجات تازه
- همه انواع میوه و سبزیجات تازه و یخ زده.

 · حیوانات زنده یا محصولات حیوانی

- کلیه حیوانات شامل پرنده، ماهی و ... .

- پر، استخوان، شاخ، عاج، پشم یا موی حیوانات.

- پوست، چرم خام و خز.

- حیوانات و پرندگان تاکسیدرمی شده.

- صدف حلزون و مرجان. (حتی اگر در جواهرات یا تزئینات به کار رفته باشد.)

- محصولات زنبور شامل عسل*، موم و شانه عسل.

- وسایل دست دوم برای حیوانات مثل قفس.

 · سایر وسایل

- نمونه های بیولوژیک*.

- صنایع دستی ساخته شده از از اجزای گیاهی یا حیوانی.

- وسایل ورزشی یا کوهنوردی دست دوم همانند کفش، وسایل تنیس، گلف، دوچرخه و... (همه این وسایل اگر کاملاً تمیز شده باشند و خاکی نباشند بلامانع هستند.)

- آب تصفیه کن یا تجهیزات ماهی گیری دست دوم.

 · مواد گیاهی

- همه یا قسمتی از ریشه، ساقه، پیاز و ... گیاهان.

- محصولات تهیه شده از موز شامل غذا ( تازه یا خشک شده) و صنایع دستی ساخته شده از اجزاء درخت موز.

- سوغاتهایی که با حصیر درست شده اند.

- گلهای خشک و یا تازه.

- کالاهایی که دارای پوست درخت باشند.

بسیاری از دانشجویان برخی از وسایل بالا را با خود آورده اند و برحسب اتفاق مشکلی پیش نیامده است. مطالب بالا بر اساس فهرست رسمی دولت استرالیا می باشد. پیشنهاد می­شود موادی که همراه می آورید بسته بندی تجاری شده و در صورت امکان محتویات آن به زبان انگلیسی روی آن درج شده باشد تا مأموران قادر به خواندن محتویات آن باشند.

* مواردی که با علامت * مشخص شده­اند، تحت شرایط خاصی مجاز می­باشند.

براي کسب اطلاعات بيشتر به اين آدرس مراجعه کنيد:


به این نکته توجه داشته باشید که برخي داروها ممنوعيت ورود دارند. فهرست داروهاي ممنوعه را در اداره درماني استراليا به آدرس زیر مشاهده نمایید:


اگر ارزش لوازم شما بيش از 900 دلار باشد گمرکي آن را حساب مي کنند. براي اطلاعات بيشتر به پایگاه اینترنتی زیر مراجعه کنيد: